obecné informace

Pivobraní neboli mezinárodní festival zlatavého moku se v historickém jádru Nového Jičína pravidelně pořádá již od roku 2013. Jeho hlavním tématem je přehlídka minipivovarů nejen z našeho regionu, ale též ze zahraničí. Na návštěvníky čeká přes pětadvacet minipivovarů, které se svými zkušenými sládky připravily více než sto druhů lahodného piva a pivních speciálů. Součástí je hudební vystoupení různých žánrů a bohatý doprovodný program pro všechny věkové kategorie. Festival je zároveň ekologický, místo klasických kelímků jsou zajištěny „NickNacky", tedy ekologické vratné kelímky. Vstupné na akci je zdarma.

Pivobraní moderují: Petra Dorazilová a Honza Václavík.

Akci můžete sledovat také na našem facebooku.

 

Historie pivovarnictví v Novém Jičíně

Pivo se v Novém Jičíně vařilo již od založení města. Ve městě bylo celkem 45 právovarečných domů, z nich se nacházelo na náměstí 28 a zbývajících 17 bylo rozmístěno do sousedních ulic vycházejících z náměstí.  Uprostřed náměstí stál dřevěný pivovar, vařící ječné a žitné pivo.

Starý dřevěný pivovar však přestal vyhovovat, a proto byl stržen. Po stržení pivovaru se hledalo nové místo pro pivovar. Proto právovárečníci v roce 1590 koupili rohový dům severozápadní strany náměstí (žluto zelený dům na rohu náměstí), aby tu v následujících třech letech pivovar vybudovali. Při obrovském požáru města v roce 1768 byl postižen i pivovar, ale záhy byl opět vybudován. V polovině 19. století přestal vyhovovat provozním požadavkům, pivo se tu přestalo vařit v roce 1834 a dům sloužil nadále jen jako výčepní. Dům pak sloužil jako hotel a hostinec (Axman). 

Další pivovar byl vybudován v roce 1869, kdy jej v hospodářské osadě Bocheta nedaleko Nového Jičína založil Leopold Kudielka. Podnik vznikl na staré obchodní cestě, zvané Císařská a rodině Kudielků firma patřila až do roku 1945. Pivovar byl moderně vybaven a stáčel pivo jak do sudů, tak do lahví, pak bylo rozváženo nejen po městě, ale i do širokého okolí. Součástí podniku byla i sladovna na zpracování ječmene. Od ledna roku 1947 byl pivovar součástí národního podniku Moravskoslezské pivovary. V poválečném období se zde produkovalo zhruba 25 000 hektolitrů piva ročně. Vařila se světlá desítka (Loučské výčepní světlé) a světlá dvanáctka (Bochetský kozel). Na konci šedesátých let stoupl výčep až na 72 000 hl za rok. Tehdy se v bochetských varnách vyráběl „licenčně“ i světlý ležák Ostravar. Na počátku sedmdesátých let zdejší varny nadobro vystydly. Loučské pivo bylo v hostincích nahrazeno nošovickým.

V první polovině 90. let minulého století byla pivovarnická tradice ve městě na pár let obnovena. V budově Národního domu vařili světlou a tmavou nefiltrovanou dvanáctku s názvem Baron. Minipivovar ukončil provoz v roce 1997.

 

Dopravní informace a možnost parkování

Autobus:
 • Autobusová zastávka Nový Jičín autobusové nádraží. Na náměstí je to zhruba 200 metrů. Spojení si můžete vyhledat pomocí jízdních řádů IDOS
 • Během akce Pivobraní budou zavedeny mimořádné autobusové spoje do místních částí Nového Jičína.
Vlak
 • Vlaková zastávka Nový Jičín - město. Přejděte přes cestu směrem k autobusovému nádraží a dále na náměstí. Spojení si můžete vyhledat pomocí jízdních řádů IDOS
Auto:
 • SMĚR OSTRAVA – NOVÝ JIČÍN: R48 exit Nový Jičín centrum, na křižovatce vlevo a dále rovně.
 • SMĚR OLOMOUC – NOVÝ JIČÍN: D1 exit 311 (Český Těšín, Frýdek-Místek) na R48 exit Nový Jičín centrum, na křižovatce vlevo a dále rovně.
 • SMĚR OPAVA – NOVÝ JIČÍN: Po silnici I. třídy 57 přes Kunín, Šenov u Nového Jičína, stále po hlavní silnici a dále rovně.
 • SMĚR VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – NOVÝ JIČÍN: Po silnici I. třídy 57 přes Hodslavice, Bludovice vjíždíte do Nového Jičína a pokračujete stále rovně.
Parkování:  
 • hlavní parkoviště Na Valech (u tržnice) - během Pivobraní parkování zdarma
 • možnost využít další parkoviště ve městě - viz mapa
Vjezd na náměstí (pouze pro vystupující, pivovary, gastro a doprovodný program)
 • Vjezd na náměstí je možný z ulice 5. května. Nezapomeňte kartu opravňující povolení vjezdu. 

Parkoviště kolem centra města

 

Úschovna kol 

Své kolo můžete uschovat na ulici Úzká 27 v prodejně Bikemania Shop, v době od 08:00 do 18:00 za cenu 10 Kč/hodinu.

 

WC

Veřejné toaletey naleznete na ulici Úzká (mezi Žerotínským zámkem a prodejnou Bikemania Shop), popřípadě TOI-TOI Na Valech (parkoviště u tržnice). WC bude zajištěno po celou dobu konání akce.

 

Turistické informace a ubytování

Během Pivobraní můžete také návštívit expozice v Návštěvnickém centru Nový Jičín - město klobouků či Muzeum Novojičínska, p.o. Možnosti turistického vyžití ve městě a přehled ubytovacích zařízení naleznete na webu  informačního centra.

 

Upomínkové předměty k akci Pivobraní

 • otvírák na lahváče
 • šňůrka na krk
 • PopSocket
 • trička
 • krýgly

   

Možno zakoupit pouze měsíc před a po akci v informačním centru (Masarykovo nám. 45/29, Nový Jičín) nebo v den akce 23. 6. 2018 ve výkupním stanu.

Počet kusů je limitován, tak nepropásni jedinečnou šanci odnést si jedinečnou vzpomínku na tento den.  

 

ZÁVĚREM

Všechny důležité informace a bezpečnostní pokyny naleznete v tomto provozním řádu  a  evakuačním plánu.

Videa

Kontakt

Organizátor

Návštěvnické centrum Nový Jičín
Masarykovo nám. 45/29
741 01 Nový Jičín

Mgr. Radka Bobková, MBA
Tel.: +420556768398
Mob.: +420731124489
E-mail: rbobkova@novyjicin-town.cz

Stánky

Hana Rolná, Dis.
Tel.: +420556768255
Mob.: +420603881933
E-mail: hrolna@novyjicin-town.cz

Produkce

Michal Baroň
Mob.: +420721253658
E-mail: BaronMichal@seznam.cz

Pořadatel

Organizátor

Partneři